Fransızca İsimler

fransız-bebek

fransız-bebek

Fransızca İsimler nelerdir merak ediyor musunuz?

Yapılan bir araştırmaya göre insanların birçoğunun isminden memnun olmadığı ortaya çıkmış. İsmini değiştirmek isteyen kişilerin çoğunluğu isminden dolayı sıkıntılar, alaylar ve sorunlar yaşadığı için ismini değiştirmek istemiştir. Bunun içinde Çince isimler, Fransızca İsimler, Arnavut isimler gibi farklı kültürlerinde isimleri tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle somut dönemde yer alan çocukların belli başlı sınırları bulunur. Erkek ve kız isimleri anlamında sınırları bulunan çocuklar, isim konusunda karşısında bulunan çocuk ile fazlasıyla alay ederler. Yani, çocuklar bu anlamda oldukça acımasızdır. Çocukların arkadaşları sürekli olarak alay ediyor ise, bir çocuk olarak mutlu olmaları ve öz güvenlerinin yerinde olması oldukça zordur. Bir çocuk kaç yaşına gelirse gelsin, anlaşılması zor, söylenmesi zor ve anlamı kötü olan ismi her daim sıkıntı yaratacaktır. Hatta ne zor bir isim, anlamı nedir, ilginç gibi tabirleri her daim duyarsınız. Zaman içinde bu sorular yormaya başlar. Çevrenizde bulunan herkese açıklama yapmak ise belli bir zaman sonra sorun yaratmaya başlayacaktır.

Koyulacak olan ismin anlamı, kahramanı ve o ismin yükü çocuk ile büyümektedir. Bu tarz isimleri olan kişilerden de büyük ve her daim sevilen bir insan olması beklenir. Ailedeki büyük olan kişilerin ismini koyarak, onun adını yaşatmakta ayrıca bir yük olarak çocuğun omuzlarına eklenir. Yani, daha doğmadan belli başlı yükler çocuk için biçilir. O insanlar kadar başarılı, o insanlar kadar sevecen, o insanlar kadar akıllı gibi özelliklerin hepsinin çocukta toplanması için beklentiye girilir. Yani, ismi aynı olsa da o kişinin özelliklerini ve adını sürdürmek zorunda değildir.

Çocuklara verilecek olan isimlerin hepsinde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Ebeveynlerin hoşuna gitmesi, anlamlarının bilinmezliği, büyüklerin isimleri çocuklara ilerleyen dönemlerde fazlasıyla zarar verebilir. Yaşı büyüdükçe o isme alışsa bile yaşamı boyunca yaşayacağı huzursuzluklar her daim içinde sıkıntılar yaşatacaktır. İster Fransızca İsimler, ister Türk isimleri, isterse başka bir kültürün ismi olsun çocuğa koyulacak olan derin bir özen istemektedir. İsimler anne ve baba için değil, kesinlikle çocukların geleceği için seçilmelidir.

İsim sahibinin tanınmasına olanak sağlayan ve kendisini çevredeki diğer bireylerden ayıran en belirgin olan özellik ve semboldür. Bunun yanı sıra kişilerin yaşamı boyunca en çok duyacağı sözcün kişinin kendi ismidir. Bundan kaynaklı olarak koyulacak olan Fransız isimlerde de dikkat olmak gerekmektedir.  Aşağıda bulunan Fransız İsimler örnekleri ile hem yeni isimler öğrenebilir hem de isim konusundaki kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Acel; Asilzadelerin taraftarı, Advent; Noelden evvel doğmuş, Agrican; Tarladan gelen, Baron; Bir asalet unvanı, Barrie; Bariyerde yaşayan, Bartlett; Köylü, Bay; Kumral saçlı, Danton; Anthony nin bir çeşidi, Darcy; Karanlık, Dace; Soyluluk asalet, Henri; Ailenin reisi, Herbert; Talihsiz savaşçı, Hugh; Akıllı, zeki kimse, Gace; Ant, söz vaat, Gaetan; Gaete den gelen kimse, Garen; Koruyucu

Fransızca İsimler

Müge- İnci çiçeği

Volkan- Yanardağ, burkan

Venüs- Merkür’den sonra, Güneş’e en yakın olan gezegen

Ella- sonsuzluk

Manolya- Beyaz renkli ve güzel kokulu çiçekleri olan, süs bitkisi olarak yetiştirilen ağaç ve bu ağacın çiçeği

Orkide- Çiçeklerinin güzelliği nedeniyle seralarda yetiştirilen değerli bir süs bitkisi

Alize- Tropikal bölge denizlerinde sürekli olarak esen rüzgârın adı

Merkür- Güneşe en yakın gezegen

Koral- Sınır muhafızı

Desen- Renksiz çizim

Palmiye- Süs olarak kullanılan bir nevi hurma ağacı

Sufle- bir çeşit tatlı

Peyzaj-Kır resmi

Francois -Tek, yalnız, güçlü

Adalie- Asalet. Asil

Alayna- Taş

Aleron- Bir şövalye tarafından giyilen

Ancelin- Küçük tanrı

Aron- Aydın

Bade- Çabalama

Bebe- Bebek, küçük çocuk

Burel- Kahverengi saçlı kırmızımsı

Carlos- Ücretsiz

Carine- Saf

Damia- evcilleşmiş

Denis- tarım, bereket, doğa ve şarap

Dilan- Yakınlarda doğan

Elayna- Işık

Ellise- Tanrıya adamış

Emile- Nazik dost

Fanya- Çocuk ruhlu

Firmin- Kararlı

Gage- Metre

Garon- koruyucu

Harmen- Komutan

Hetty- Çabalama

Iven- Küçük okçu

Ivonna- Porsuk ağacı

Jasmin- Yasemin çiçeği

Jenine- Merhametli, bağışlayıcı Tanrı

Jule- Gençlik

Kalle- Güçlü

Karel- Adam

Karter- Taşıyıcı

Lale- Sadık

Leonardo- Aslan

Leron- Daire

Manon- Düzgün, temiz

Mardi- Salı

Marine- Deniz

Maynor- güçlü

Merla- Kara tavuk

Merci- Merhametli

Nevil- Yeni köy

Salene- Cennet

Saber- kılıç

Silana- Layık

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.