Rusça İsimler

rusca-isimler

rusca-isimler

Rusça İsimler nelerdir merak ediyor musunuz?

Çocuklar için büyükannelerin ya da büyük babaların isimlerini koymak hoş gibi gözükse de iki ayrı sorunu ortaya çıkartma ihtimali oldukça yüksektir. İlk olarak bebeğinize kendi dedenizin adını koydunuz. Mahmut ismini verdiniz. Aileniz fazlasıyla bu duruma mutlu oldu. İkinci bir bebeğiniz oldu ve bu defada aileniz sizden aynı şekilde bebeğe isim vermenizi bekleyecektir. Yani ona da ninenizin ismini vermelisiniz. İkinci doğan kızınıza ninenizin ismi verilmezse siz kalıpları kıran olacaksınız. Bu ilk sorundu. İkinci sorun ise, ninenizin ismi Yosma ise ne olacak?

Bu tarz bir sıkıntıya düşmemek adına ilk çocukta böyle bir girişimde bulunmamak gerekmektedir. Ama “geçmiş olsun!” diyorsanız, kesinlikle ninenizin kızlık soyadını ya da belki biraz değişime uğratarak göbek adını kullanmayı denemelisiniz. Yahut başka bir akraba tercihinde bulunmalısınız.

Bazı isimler ise aile içinde kesinlikle kısaltılmaya mahkûm olmaktadır. Mahmut çoğu zaman Maho, Ahmet Ahmo, Mustafa Musti olarak insanların diline yapışmaktadır. İsim koyma esnasında bu etkeni de kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çocuğunuzun hoşlanmayacağı durumlar ortaya çıkacaktır. Ebeveynlerin bazıları da çocuklarına koyacak oldukları isimlerin hepsinin aynı harf ile başlamasını istemektedir. Selma, Sinan, Songül, Samet gibi… Bazı ebeveynlerde ise kardeşlere kafiyeli olan isimler koyma ile alakalı takıntılar yaşamaktadır Taci, Raci, Dilek, Melek, Naci, Nabi gibi… Pekâlâ, ilk olan çoğunuza Utku ismini verdiyseniz, ikinci olan uyumlu olsun diye Kutu ismi mi verilecek?

Çocukların isimleri birbirlerini tamamlayacak ya da önemli kurgusal, tarihi figürler ile eşleştirebilen sıralarda koymak her daim sizler için ve çocuklarınız için iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Kızınıza Şirin, oğlunuza Ferhat demek buna örnek olarak verilebilir. Ama Eser– Rüzgâr, Güneş- Doğan tarzı sıralamalar çocuklarınızı yaşamları boyunca zorlayacak olan sıralamalar içinde yer alır. Bundan dolayı da bu tarz takıntıları bir kenara bırakmak gerekir. Her toplumda en iyi kontrol çocukların isimlerini arka arkaya sesli bir biçimde tekrarlamaktır. Bu ister Türk, ister Çin, İsterseniz Rusça İsimler için olsun. İsimler kolay bir şekilde söylenebiliyorsa en doğru yoldanız demektir.

Rusça İsimler incelendiğinde en çok geçen harfleri an ve na harf tamlamaları olduğu görülmektedir. Rusça İsimler okunuş bakımından zor olmayan, anlamlı isimlerdir.

Ama söyleme esnasında belli takılmalar ve zorlanmalar mevcut ise, yeni bir tane isim düşünme vakti çoktan gelmiştir. Unutmayın çocuğunuza seneler boyunca bu isim ile hitap edilecek.  Rusça İsimler açısından anlamları ile birlikte örnekleme yapacak olursak; Agafya; yüce bir aşk, Aglaya; muhteşem tantanalı, Agnessa; kuzu saf, Agrafena; anne, Aksana; zafer Tanrıya, Darya; iyi servet, Dunyasha; münasip, Galya; sakin, Gasha; iyi, Havily; Tanrı tarzı, Inoeska; esirgeyendir, Kseniya;  misafirperver, Larissa;  Citadel, Oksana; zafer Tanrı olmak, Olya; zengin, mübarek Vera; gerçeği, Yaroslava; zafer ya da kaynak, Veronika; galip, Yalena; ışık anlamına gelmektedir. Bu isimlerin anlamları güzel olduğu için konulması uygun olan isimler içinde yer alır.

Rusça İsimler

Agafya- yüce bir aşk

Aglaya-  muhteşem tantanalı

Agnessa-  kuzu saf

Agrafena- anne

Aksana- zafer Tanrıya

Aksinya- misafirperver

Akulina- kartal

Alyona- meşale

Annic-k zarif

Antonina- çiçek

Olya- zengin, mübarek

Onarada- o mutlu

Onarida- o mutlu

Orina- huzurlu

Yasha oturan, ajan

Yelena meşale

Yeliz Tanrı’ya adanmış

Nadya umut

Nastasia dirilişi

Roksana sabah

Darya iyi servet

Lenka yaktı

Matryona anne bayan

Anatoli- Şafak

Anzor- Ücretsiz

Antosha- Paha biçilmez

Dema- Sakin

Edik- Zengin

Gavrel- İbadetler, Allah

Katiya- Saf, türemiş

Katya- Temiz ve saf

Leyna- Işık

Markov- Savaş tanrısı

Nadia- Umut

Naum- Yorgan

Nika- Fethedilmiş

Orel- Altın

Petenka- Taş

Patya- En yüksek

Ronja- Zafer

Roshan- Gün ışığı

Sanya- Hayal

Savina- Asalet

Savva- Şarap

Vadim- Güçlü bir cetvel

Vedika- Bilinç, sunak

Vera- İnanç

Venyamin- Hakkımın oğlu

Vitya- Hayat dolu

Yefrem- Bereketli

Zilya- Cesur

Zoria- Bir yıldız

Zivon- Canlı

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.