Tevrat’ta Geçen İsimler

tevratta-gecen-isimleri

Tevrat’ta Geçen İsimler nelerdir merak ediyor musunuz?

tevratta-gecen-isimleri

Kuran’da adı geçmekte olan 20 tane peygamberin ismi İncil ve Tevrat’tan kaynaklanmaktadır. Liste ise şu şekildedir;  Nuh, İbrahim, Yahya, İsa, Yûnus, Zekeriya, Elyasa(Elisha), İlyas(Elijah ), Dâvud, Süleyman, Musa, Harun, Şuayb, Eyyup, Yusuf, Yakup, İshak, İsmail ve Lutt’tur. İslamiyette olduğu gibi Yahudilikte de isim koymak büyük bir önen taşımaktadır. Dinimizde isim koymak için belli başlı noktalar dikkat etmek gerekir. Baba ve anneler en önemli görevleri içinde yer alan bir konuda isim koymaktır. Dinimiz gereği; bebeklerin sağ kulaklarına ezan, sol kulaklarına da ikamet okunmalı ve onlara en güzel anlamları taşıyan bir isim konulmalıdır. Bebeklerin isimleri konulacağı zaman ismin güzel olmasına ve anlamı konusunda son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Doğacak olan bebeğe güzel bir isim vermek dinimiz gereği sünnettir.

İsim, kişinin tanınmasına olanak sağlayan ve kişiyi çevresinde bulunan kişiler tarafından ayırmakta olan en büyük semboldür. Bundan dolayı da Tevrat’ta Geçen İsimler, İncil’de geçen isimler veya Kuran’da geçen isimlerden hangisi tercih edilirse edilsin kişinin yaşamı boyunca en sık duyacağı sözcükler arasında yer almaktadır. Bundan kaynaklı olarak da kişiler isminin her daim güzel olmasını istemektedir. Yeni doğacak olan bir bebeğe güzel bir isim koymak her ebeveynin görevidir. Bebeklere koyulacak olan isimler hem ahrette hem de dünyada geçerli olan isimlerdir. İsimler bazen de aile büyüklerinin istekleri üstüne koyulmaktadır. Bebeklerin dünyaya geldiklerinde isim seçme hakkı bulunmaz. Bebekler büyüdükçe ve zaman geçtikçe kendi isimlerine alıştıkça sever ve benimserler. Bebeklerinizin ve çocuklarınızın severek taşıyacağı, gurur duyacağı, en güzel Tevrat’ta Geçen İsimler  kullanmak gerekmektedir.

Hayat boyunca taşınacak ve adeta sahibi ile bütünleşen isimler büyük bir önem tanımaktadır. Seçilecek olan isimlerin kolay olmasına ve akıllarda kalıcı olmasına dikkat etmek gerekir. Yalın olması ve ahenkli olması da sahibinde hoş duracaktır. Kişilere isim bir kere verilir ve bir yaşam boyunca taşınır. Çocuklarınıza nasıl isim seçerseniz seçin; ismi ve anlamı ile çevresinde hatırlanmaktadır. Örneğin; Suguriye denildiği zaman iste dışı çevrede bulunan insanların hemen hemen hepsi bu kişiye karşı isminden kaynaklı olarak tepkili yaklaşır. Sevecen isimler ile ılımlı ve sevimli bir etkiyi çevrede bulunan insanların üstünde bırakır. Garip gibi farklı olan isimler ise çevrede yer alan kişiler arasında itibar ve saygı görmeyecek olan isimlerin içinde yer almaktadır. Tevrat içinde bulunan isimler oldukça anlamlıdır. Hatta birçok peygamberin ismine de Tevrat’ta bulabilirsiniz. Mustafa (Moshe), Selma (Salmia), Neslihan (Nesichah), isa (Nitza), Baydar (Zengin), Ilgaz (İgnaz), Serra (Sarah), Sema (Sima), Seyna (sheina), Newman (Numan), Vadim (Bil-mek), gökçe ( sevimli, melih), Yaşar (Doğru), Dogulu (Mizrahi), Ami (ülkem), Kol (Tüm ), Yalvaç (Tanri elçisi), (Şen), Okin (Kon-mak) Tevrat’ yer alan isimlerden sadece birkaçıdır. Tevrat’ta Geçen İsimler listesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

tevratta-gecen-isimler-2

Tevrat’ta Geçen İsimler

Mustafa- Seçkin- seçilmiş

Osman-Bir tür kuş ya da ejderha

Seda- Ses. Yankı

Selma-Barış içinde bulunma, huzur, erinç

Simla-Karlarla kaplı

Suzan-Yakan, yakıcı

Sumru-

Timur-Demir

Ilgaz-Atın dörtnalla koşması

Kerem-Asalet, asillik, soyluluk

Nur-Aydınlık, parıltı, parlaklık

Nehir-Akarsu, ırmak

Neslihan-Han nesline ait, hanın soyundan

Nimet-İyilik, lütuf, ihsan, bahşiş

Nisa-Kadın

Kenan-Vaat edilmiş ülke

Asaf-Erdem, ileri görüşlülük

Bereket-Bolluk

Barkan-Hareketli kumul

Nişan-İm, iz, belirti.

Murat-Amaç, maksat, istek

Ünlü-Tanınmış, adı duyulmuş

Yusuf-İnleyen, ah eden

Senih-Süs, bezek

Sarp-Çetin, sert, şiddetli

Reha-Kurtulma, kurtuluş.

Güneş-Gezegenlere ve yer yuvarlağına ışık ve ısı veren büyük gök cismi.

Bilge-Bilgili, iyi geniş, derin, bilgi sahibi kimse

Eser-Nişan, alamet

Sultan-Padişah, hükümdar

Verdi-Güle ait, gül ile ilgili

Gökçe-Gökle ilgili göğe ait semavi

Timur-Demir

Nejat-Doğa, yaradılış, yapı.

Berrin-Yüksek yüce

Bülent-Yüce yüksek, ala, ulu

Baran-Yağmur

Barlas-Kahraman, savaşçı

Ender-çok az, çok seyrek

Bahar-Kışla yaz arasındaki mevsim

Yaşar-Altı ayla üç yaş arasındaki sıpa

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.