A B C Ç
D E F G
H I İ J
K L M N
O Ö P R
S Ş T U
Ü V Y Z

Bebek İsimleri

İsimlerin kişilerin karakterleri üzerinde etkisi olduğu yüz yıllardır dile getirilmektedir. bunun için çocuğumuza koyacağımız ismin önemi kaçınılmaz olmaktadır. www.bebekisimleri.web.tr adresinde bebek isimleri ve bunların kişilik üzerine nasıl bir etki bıraktığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bebek isimleri

Bebeğinize isim koyarken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. İçinde 'ğ', 'ç' harfi bulunmayan isimler kullanılmamaya dikkat edilmeli. Günümüzde web ortamında e-mail adresini edindiği zaman bunun sıkıntısını yaşamasın.
  2. Erkek çocuklarına sonu Bey kelimesi ile biten Atabey, Bozbey, Canbey, Zorbey gibi isimler koymamakta fayda var çünkü bugün bebek olan çocuklarınız yarın büyüyecek ve bir şirkette onu Atabey Bey şeklinde çağırmaları pek de hoş olmayacaktır.
  3. Kız çocuklarına her hangi bir sözlü tacize sebep olabilecek ya da dalga geçmeye yol açabilecek cinselliği çağrıştıran isimler konmamalı, Bitanem, Ayşem, Aşkım veya Okşan gibi isimler size çok sevimli gelse de sonradan çocuklarınızın başınıza iş açabilirler. Erkek bebek isimleri konusunda da yine dalga konusu olabilecek Dursun gibi isimleri koymamak çocuğunuz için daha iyi olacaktır.
  4. Konacak isimde mutlaka ama mutlaka ismin anlamına da önem vermek gerekli. Bazı isimler söylenme açısından hoş olsa da anlamları çok da hoş olmayabilir veya kültürümüzün kaldıramayacağı türde olabilir. Oben adı örnek olarak kulağa hoş gelen bir isim olsa da anlamına baktığınızda 'erkek deve' manasına gelmektedir. Birileri illaki ismin anlamını bilecek ve çocuklarınızın yüzüne bir şekilde vuracaktır.
  5. Şapkası olan harfleri ihtiva eden erkek bebek isimleri ya da kız bebek isimleri kullanmayın çünkü çocuğunuzun adı çok nadiren doğru yazılır ve bunun sorununu her zaman yaşar. Örneğin, "Kâmil", "Halûk", "Kâzım", "Lâle", "Nalân", "Âşık", "Âlim", "Nigâr".
  6. Yurt dışında yapılan sosyolojik araştırmalara göre 'Küf Kokan' isimlere sahip olmayan gençler sahip olanlara kıyasla işe alımlarda daha şanslı oluyorlar. Bununla ilgili örnek vermemek herkesin kendi görüşüne bırakmak daha doğru olur ama çocuğunuzun vize almasını dahi engelleyecek ama dini içerikli olan Abdurrahman gibi isimler onun geleceği için yobaz ve bağnaz insanları çağrıştırıyor. Müslüman insan çocuğunun adı yerine ona vermiş oluğu dini bilgi, ahlak ve eğitimle onun faziletli olmasını sağlayabilir, ismine bel bağlamadan.
  7. Devrim, evrim, eylem gibi ideolojik ve çocuğunuzun belki de sizin fikirlerinizi paylaşmayacağı veya herhangi bir politik değişiklikte ya da çocuğunuzun farklı düşünmesi halinde ona zarar verecek kelimelerdir. Yani ruhunuzdaki isyan duygusu ve kendi hevesleriniz sadece kendinize kalsın çocuklarınız kendi hayatlarını kendileri seçsinler.
  8. Sinir olduğunuz sevmediğiniz bir insanın adı diye sevdiğiniz bir adı çocuğunuza koymaktan çekinmeyin. Çocuğunuz o kişi olmayacak emin olun, o kişinin karakterini de taşımayacak sevmediğiniz o politikacı ya da o futbolcu zaten sizin çocuğunuz büyüdüğünde artık sizin ilgi alanınızda bile olmayacak.
  9. Unisex kullanılan isimler konusunda da çok dikkatli olmalısınız örneğin Olcay ismini sürekli erkekte duyup sonradan bir kadında duyduklarında bunu iğreti ve antipatik bulan bir çok insan var.

Dikkat edilecek bütün bu özelliklerden sonar bebekisimleri.web.tr'de isimlerin anlamları, erkek isimleri, kız isimleri, dini isimler, en tercih edilen isimler, bebek isimleri, isimlerin numerolojisi, ünlü isimleri, isim istatistikleri, isimler sözlüğü, Kuran'ı Kerim'den isimler, Peygamber İsimleri, Allah'ın isimleri, isim analizi ve bütün bunlarla ilgili sorular sorabileceğiniz ve tartışabileceğiniz yorum kısımlarını, dönem dönem popüler olan isimlerle ilgili araştırmaları, isim anlamları ile ilgili sosyolojik çalışmaları bulabilirsiniz.